[O1] Czyszczenie smoka z baku paliwa 1.9 TDI - zdjęcia
Czyściłem smok z baku i mogę się podzielić zdjęciami które udało mi się wykonać podczas tej operacji. Smok na zdjęciach jest już po czyszczeniu. Należy uważać aby nie zgubić uszczelek. Po całej operacji trzeba wszystko dobrze powycierać z wody.
Przy wyciąganiu smoka z baku należy uważać bo jest w nim jeszcze sporo paliwa które będzie nam wyciekało. Operacją najlepiej jest wykonać przy niskim stanie paliwa w baku.
Smok w całości złożony - już po czyszczeniu
Smok w całości złożony - już po czyszczeniu
Schemat podłączenia przewodów - na czas czyszczenia najlepiej jest je odłączyć przy płytce z pływakiem.
Smok z założonym sitkiem. Aby je ściągnąć należy je podważyć delikatnie.
Sitko po czyszczeniu.
Schemat połączenia przewodów do czujnika poziomu paliwa.
Rozłożony na części smok
Trzeba uważać aby ta uszczelka nam nie zniknęła ;-)
Element który "wchodzi" w ten z uszczelką z poprzedniego zdjęcia
Sprężyna dociskająca z o-ringiem
Uszczelka i o-ring na swoim miejscu
Miejsce skąd został wyjęty smok
Zgrywanie wsadów z kości, programowanie BIOS, programowanie pamięci.
Czyściłem ponieważ chcę wyeliminować elementy, przez które zapowietrzał mi się układ paliwowy (bańki powietrza w przewodzie od zbiornika paliwa).
Co do spostrzeżeń czy lepiej czy gorzej to nie mam zdania, ponieważ robiłem to wczoraj i jeszcze nie mam porównania. Smok nie był też bardzo brudny. Trochę szlamu znajdowało się na dnie plastikowych zbiorniczków oraz wewnątrz sitka (coś na kształt czarnych, galaretowatych kuleczek).
Wszystko wyczyściłem moim ulubionym preparatem do mycia silników. Szlam został rozpuszczony. Oczywiście po wszystkim całość trzeba kilkukrotnie, obficie przepłukać w bieżącej wodzie.
Aby dostać się do smoka należy złożyć oba fotele tylnej kanapy, podwinąć część dywanika wchodzącą na siedzisko. Tam znajduje się metalowy element przykręcony na 3 śruby krzyżakowe. Po ściągnięciu pokrywy pokazuje się nam "zakręcony" smok oraz 2 przewody paliwowe i przewód od czujnika poziomu paliwa. Na początek najlepiej lekko ruszyć/odkręcić smok ponieważ trzeba użyć sporo siły. Później zapamiętujemy który przewód paliwowy był przyczepiony do którego króćca i odpinamy przewód czujnika poziomu paliwa.
Po zdemontowaniu i rozłożeniu smoka na kawałki, warto przeczyścić rurki które idą do króćców. Znajdują się tam zawody jedno kierunkowe.
I tutaj może spostrzeżenie - zawór powrotni od pompy paliwa, przy próbie zassania przezeń powietrza zatyka się szczelnie. Natomiast zawór na króćcu do filtra/pompy paliwa przy próbie "dmuchnięcia" w niego, przepuszcza powietrze delikatnie. Nie wiem czy nie jest on u mnie uszkodzony i czy nie zadziała inaczej, jeżeli będzie przepływał przez niego płyn/paliwo.
Zgrywanie wsadów z kości, programowanie BIOS, programowanie pamięci.
I coś dało to czyszczenie tego smoka? Ponieważ chce jutro sie zabrać za niego jak mam skodzine rozebraną. I przeczyścić ponieważ jak by paliwo na wolnych obrotach nie dochodziło i falują obroty.
ja też mam takie falowanko i zaprowadziłem do mechanika wyczyścił pompe bo byłem przy tym i widziałem kazał mi kupić do paliwa jakiś preparacik do czyszczenia wtrysków ale i tak sobie falują i i tak gaśnie na zimno i gaśnie chyba też rozbiore ten smok
Na dniach będę musiał wykonać taką operację w swojej OI. Już raz w innym aucie i też dieslu coś przytykało mi smoka, pompa rechotała, a auto się przypowietrzało. Chciałbym tego uniknąć w moim 1.9TDI. Dzięki za fotorelacje.
Niebawem czeka mnie wymiana filtra paliwa w moim nowym nabytku, więc wczoraj mając chwilę czasu postanowiłem wyczyścić najpierw "smok" . Ku mojemu zdziwieniu pompka przy przebiegu 258tyś. nie wyglądała źle o czym świadczą poniższe zdjęcia. Wyczyszczonej części nie pokazuje, gdyż została już ukazana. Uważajcie przy zakładaniu "smoka" do baku na pływak, gdyż u mnie po złożeniu wszystkiego wskazówka stanu paliwa pokazywała 0, wyświetlacz ----, a vag błąd 00771 (sensor paliwa). Po ponownym wyciągnięciu smoka i ruszeniu zawieszonego pływaka wszystko wróciło do normy.
Komentarz